Zastanawiasz się na czym polega i jak się o niego starać? Sprawdź naszą ofertę. Wyspecjalizowana pomoc prawników posiadających bogate doświadczenie.
Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa, przez wielu nazywany potocznie rozwód kościelny. Jednak przed złożeniem wniosku o rozwód kościelny, należy rozpocząć od dokładnej analizy przyczyn, dla których Sąd Kościelny może wydać wyrok pozytywny, a tym samym stwierdzić nieważność małżeństwa – czyli od analizy tzw. możliwych tytułów nieważności małżeństwa.
W przypadku powierzenia prowadzenia sprawy naszej kancelarii, każdorazowo podejmujemy wstępną konsultację, w czasie której poznajemy przebieg małżeństwa i znajomości przedślubnej, możliwe do przedstawienia dowody, przebieg kompleksowego procesu, w tym ewentualnego procesu apelacyjnego i zakres pomocy świadczonej przez adwokata. Omówienie tych kwestii jest niezbędne do prawidłowego zrozumienia sprawy przez obie strony, jak również profesjonalne zainicjowania procesu. Główna siedziba kancelarii znajduje się w Olsztynie. Jest to więc doskonała lokalizacja w celu zainicjowania wstępnego spotkania z obszaru i w sprawie tzw. rozwodu kościelnego Olsztyn, Mrągowo lub Szczytno.
Każdy proces (pot. tzw. rozwód kościelny) rozpoczyna się od złożenia we właściwym sądzie pisma wszczynającego postępowanie. W przeciwieństwie do procesów cywilnych, gdzie funkcję tę pełni pozew, w celu rozpoczęcia procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa należy sporządzić i złożyć we właściwym Sądzie Kościelnym skargę powodową. Wynika to wprost z przepisów prawa kanonicznego, tj. z kan. 1501 KPK, który stanowi, iż: „sędzia nie może rozpoznawać żadnej sprawy, jeżeli ten, kto jest zainteresowany, albo rzecznik sprawiedliwości nie przedstawi prośby zgodnie z przepisami kanonów”.
Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, Skarga, o której mowa powyżej, powinna:
Należy pamiętać, że w przypadku tzw. rozwodu kościelnego, skarga powodowa jest więc głównym pismem w sprawie. Jej więc uzasadnienie, powinno dokładnie opisywać przebieg małżeństwa i znajomości przedślubnej stron, bez pominięcia faktów z życia narzeczonych czy później małżonków, a przemawiające za przedstawionym do rozpoznania tytułem nieważności małżeństwa.
Tak sformułowaną skargę, wnosi się we właściwym Trybunale. Sądem właściwym do złożenia skargi powodowej o stwierdzenie nieważności małżeństwa są:
W przypadku tzw. rozwodu kościelnego Olsztyn, rozwodu kościelnego Szczytno i rozwodu kościelnego Mrągowo, w zdecydowanej większości przypadków, właściwym Trybunałem będzie Metropolitalny Sąd Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.
Treść skargi powodowej, jak również ewentualne wyrażenie przez pozwanego swojego stanowiska w sprawie, umożliwia Sądowi Kościelnemu ustalenie, z jakiego tytułu lub tytułów nieważności małżeństwa prowadzony będzie proces i po której stronie. Innymi słowy, w tzw. dekrecie ustalającym przedmiot sporu, tj. tzw. formułę wątpliwości, Sąd decyduje, pod jakim kątem będzie badana sprawa. W przypadku, gdy w toku np. tzw. rozwodu kościelnego w Olsztynie okaże się, iż proces można lub należy prowadzić z innych tytułów niż wcześniej ustalone, istnieje możliwość zmiany wspomnianego dekretu na mocy stosownej decyzji Sądu.
Kolejnym etapem tzw. rozwodu kościelnego, jest rozpoczęcie postępowania dowodowego. Dowodzenie przed Sądem Kościelnym sprowadza się głównie do przesłuchania stron i świadków, jak również przeprowadzenia dowodów z dokumentów, oraz opinii biegłego, którym najczęściej jest psycholog, psychiatra lub seksuolog, w zależności od przywołanego w sprawie tytułu nieważności małżeństwa.
Z uwagi na konieczność przeprowadzenia dowodów personalnych, ważne jest więc właściwe określenie Trybunału Kościelnego. W przypadku tzw. rozwodów kościelnych z Olsztyna, Szczytna czy Mrągowa, zasadnym będzie prowadzenie sprawy przez Trybunał Kościelny w Olsztynie.
Jeśli zaś większość dowodów ma pochodzić z innego, oddalonego miejsca, to należałoby rozważyć zawiązanie sporu przed innym Trybunałem. Przesłuchania odbywają się najczęściej w siedzibie Sądu, który prowadzi sprawę. W określonych sytuacjach możliwe jest przesłuchanie stron lub świadków w innym Sądzie Kościelnym.
W praktyce bywa i tak, że świadkowie przesłuchiwani są na własnej parafii. Warto wspomnieć, że w Sądzie Kościelnym nie ma żadnych rozpraw. W trakcie tzw. rozwodu kościelnego, zarówno strony, jak i świadkowie są przesłuchiwani osobno, tj. każdy w innym terminie, bez udziału publiczności czy strony przeciwnej. Przedmiotowe przesłuchania, poprzedzone są złożeniem przysięgi, a kończą odczytaniem protokołu i złożeniem podpisu. W trakcie procesu, niezależnie czy mowa tu o tzw. rozwodzie kościelnym w Olsztynie, Szczytnie czy Mrągowie, Trybunał może również wezwać na przesłuchanie świadków z urzędu np. członków rodziny strony pozwanej.
Po publikacji akt, w ramach którejś ze strony, ich adwokaci mają możliwość zapoznania się z aktami sprawy jeszcze przed wydaniem wyroku przez Sąd. Następuje kolejny etap tzw. rozwodu kościelnego, tj. głos obrończy, w którym strona, lub adwokat strony dokonują podsumowania całej sprawy i przedstawiają Sądowi Kościelnemu wszelkie argumenty przemawiające za nieważnością konkretnego małżeństwa.
Następnie, Obrońca Węzła Małżeńskiego (który obligatoryjnie bierze udział w każdym procesie) podaje wszystkie argumenty, przemawiające przeciwko stwierdzeniu nieważności małżeństwa. Po otrzymaniu przedwyrokowych uwag, Obrońca Węzła Małżeńskiego opracowuje replikę, w której stara się zbić argumenty podawane przeciwko nieważności małżeństwa.
Każdy tzw. rozwód kościelny kończy się wyrokiem. Zawiera on odpowiedź na pytania ustalone w formule wątpliwości. Podlega wykonaniu jeśli nikt uprawniony nie złoży apelacji, a to z kolei oznacza brak konieczności potwierdzania pozytywnego wyroku przez Sąd II instancji.
W przypadku, gdy po przeprowadzeniu procesu okaże się, że Sąd wydał wyrok negatywny (tj. nie została wykazana nieważność małżeństwa), stronie przysługuje prawo do zweryfikowania decyzji Sądu I instancji poprzez złożenie apelacji. Procedura ta podzielona został na dwa etapy:
Zgodnie z Kan. 1620, o nieważności nieusuwalnej mówimy wówczas gdy:
Zaś z nieważnością usuwalną, mamy do czynienia gdy wyrok:
Po stwierdzeniu nieważności małżeństwa, czyli po zakończeniu tzw. rozwodu kościelnego w sposób pozytywny, wydane rozstrzygnięcie odnosi skutek zawsze dla obu stron. Oznacza to, że obie strony są wolne. Jednak, istnieją wyjątki od tej reguły.
Zdarza się, że jeśli na przykład nieważność małżeństwa orzeczono z powodu niezdolności z przyczyn natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich spowodowanej chociażby niedojrzałością emocjonalną w okresie około ślubnym, to w takich przypadkach Sąd w wyroku może nałożyć na stronę (lub obie strony) klauzulę, na mocy której uzależnia możliwość zawarcia małżeństwa w przyszłości od zgody ordynariusza miejsca, który wcześniej powinien zasięgnąć opinii biegłego psychologa. To oznacza, że jeśli strona z dołączoną do wyroku klauzulą chce zawrzeć nowe małżeństwo kościelne, będzie musiała wystąpić z prośbą o zdjęcie klauzuli i poddać się badaniu psychologicznemu. Taka procedura niemalże zawsze kończy się pozytywnie (wyłączając sytuacje, gdy badania psychologiczne wykażą np. trwające zaburzenia psychiczne).
Nasza kancelaria, posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Dzięki wyspecjalizowanym osobom, proces ten wcale nie musi być bolesny i długotrwały. Oferujemy współpracę w zakresie tzw. rozwodu kościelnego głównie w miastach, takich jak Olsztyn, Mrągowo i Szczytno. Dzięki uzyskanym uprawnieniom, prowadzimy także sprawy na terenie całego kraju.